Similarweb Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

SimilarWeb nedir? Wikipedia tanımını takip ederseniz, SimilarWeb işletmeler için web analiz hizmetleri sağlayan bir web sitesidir. Temel olarak SimilarWeb, rakibinizin web sitesindeki ziyaretçi sayılarını, anahtar kelime analizi gibi yönlendirme kaynaklarını, demografik bilgileri, sayfa görüntülemelerini, hemen çıkma oranını ve çok daha fazlasını izlemenizi sağlayan bir araçtır. 2007 yılında İsrail’de kurulan şirketin dünya çapında 12 ofisi bulunmaktadır. Alexa.com’un kapanmasından sonra daha önem kazanmıştır ve sonuçları en doğru veren online araç olarak gösterilmektedir. Merkezi New York, ABD olmuştur. Web sitesinin sayfa başlığı: “Similarweb: Web Sitesi Trafiği – Herhangi Bir Web Sitesini Kontrol ve Analiz Edin”

SimilarWeb Avantajları Nelerdir?

Similarweb.com kimler için faydalıdır?

 • Pazarlama müdürleri
 • Satış uzmanları
 • Yatırımcılar
 • Araştırma ve dijital pazarlama uzmanları

Araç şu anda 80 milyondan fazla web sitesini analiz ediyor ve eBay, Google, Microsoft, P&G gibi büyük isimler tarafından güveniliyor.

Neden SimilarWeb kullanılmalı?

SimilarWeb, reklam teknolojisi şirketleri, e-ticaret siteleri ve çeşitli çevrimiçi hizmetler tarafından trafiklerini ve erişimlerini artırmak için kullanılır. SimilarWeb’i kullanmak için çok sayıda neden vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Benzer web sitelerini ve rakip sitelerin hangi kaynaklardan ne kadar trafik çektiğini izleyebilir, SEO’da rakip  analizi için kullanabilirsiniz.
 • SimilarWeb tarafından sağlanan veriler, küresel eğilimleri ve yatırım fırsatlarını tespit etmeye yardımcı olur.
 • Aracın verileri size rakibinizin portföy performansı ve çevrimiçi varlıkları gibi istatistiklerinin bir raporunu verir.

SimilarWeb Ne İşe Yarar?

SimilarWeb pek çok şey yapabilir. Bu analiz aracının bazı temel özelliklerini tartışalım.

 • En önemli arama yanıtı trendlerinden bazılarını bulun (organik ve ücretli trafik dahil)
 • Görseller, videolar, haberler ve diğerleri gibi farklı kanallar için arama trafiğini görüntüleyin
 • Web site genelinde etkileşim istatistiklerini analiz edin
 • Aylık ve günlük bazda tekil ziyaretçi verilerini alın
 • Kategori analiz aracına göre kıyaslamanızı oluşturun
 • Analiz istatistiklerine hızlıca erişmek için gösterge tabloları oluşturmak üzere özel gösterge tablolarını kullanın.
 • Dönüşüm Analizi ile birden fazla web sitesinin dönüşüm oranlarını analiz edin
 • Hedefli müşteri adayı listeleri oluşturun

SimilarWeb’i iOS, Mac veya Windows üzerinden indirebilirsiniz. Tarayıcınıza takılan ve birden fazla web sitesini analiz etmenize yardımcı olan bir Chrome uzantısı mevcuttur.

Şimdi derine inelim ve SimilarWeb’in farklı özelliklerinin ve işlevlerinin web sitenize daha fazla trafik çekmenize nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

SimilarWeb Nasıl Kullanılır?

SimilarWeb’deki Trafik ve Etkileşim sayfası, bir web sitesinin trafiğine genel bir bakış sağlar. Ziyaret sayısını, etkileşimi ve sıralamaları gösterir.

Üç tür sıralama vardır: Global, ülke ve kategori. Global sıralama, web sitesinin trafik açısından sıralamasını temsil eder. Sayı ne kadar düşükse, sıralama o kadar yüksektir.

Ülke sıralaması, bir web sitesinin en çok kullanıldığı ülkedeki sıralamasını temsil eder. Kategori sıralaması ise (adından da anlaşılacağı gibi) web sitesinin kendi kategorisindeki sıralamasını gösterir.

Sayfayı ileri kaydırırsanız, Trafiğe Genel Bakış bölümünü görürsünüz. Trafiğe Genel Bakış Etkileşimi, Toplam Ziyaretleri, Ülkelere Göre Trafiği ve Trafik Kaynaklarını gösterir. Farklı yerelleştirilmiş bilgiler için bunu genişletebilirsiniz.

Etkileşim‘ size toplam ziyaretler, hemen çıkma oranı, ortalama ziyaret süresi ve ziyaret başına sayfa sayısı hakkında veri sağlar.

Önemli bir bileşen ‘Trafik kaynakları’dır. Bir web sitesinin yönlendirmeler, arama, doğrudan, sosyal, görüntülü ve e-posta dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan aldığı trafiğin yüzdesini gösterir.

Bu yüzdeleri dikkatle analiz etmelisiniz. Yardımcı olabilir! Bu yüzdeler size web siteniz için hangi kaynaklara odaklanmanız gerektiğini söyler. Örneğin, ilgili bir web sitesinin yüksek sosyal yüzdesini görüyorsanız, daha fazla trafik oluşturmak için sosyal medyayı kullanarak erişiminizi artırmayı bile deneyebileceğiniz anlamına gelir.

E-posta gibi bir kanalın daha düşük bir yüzdeye sahip olduğunu fark ederseniz, daha fazla ziyaretçi elde etmek için bu kanala yönelik çabalarınızı iki katına çıkarabilirsiniz.

Tüm bu veriler doğru analiz edilirse faydalı olabilir. Ayrıca yalnızca hedef kitlenizle alakalı olan ve hedeflediğiniz ülkelerden daha fazla görüntülenen web sitelerini analiz etmelisiniz. Daha sonra hangi stratejilerin trafik almalarına yardımcı olduğunu görmek için verileri yorumlayabilirsiniz.

SimilarWeb Alternatifleri Nelerdir?

1- Semrush.com
2- Ahrefs.com
3- Siteslike.com
4- Moz.com
5- Serpstat.com
6- Spyfu.com
7- Sitelike.org
8- Sur.ly

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir