2024 Yılı En Güncel SEO Trendleri Neler Olacak?

SEO, Google algoritmalarının devam eden evrimi sayesinde sürekli değişiyor. Bu değişimlerin internet kullanıcılarının davranışları ve istekleri üzerindeki etkisini anlamak çok önemlidir, dolayısıyla en son güncellemeleri takip etmek gerekir.

Bunu akılda tutarak, 2024 senesinde başarılı bir SEO stratejisi için takip edilmesi gereken trendleri inceleyelim. Rehberi takip edin!

1- EAT prensibi sayesinde içeriğinizi daha iyi sıralayın!

Google’a göre, içerik kalitesi sıralama başarısı için kritik öneme sahiptir. Peki Google “kaliteyi” nasıl tanımlıyor? Bu, EAT ilkesini uygulamakla ilgilidir: uzmanlık, otorite ve güvenilirlik. Bu faktörler, bir web sayfasının faydalı ve kaliteli içeriğe sahip olup olmadığını belirler.

İşte kaliteli içerik sağlamak için izlenecek adımlar:

 • Müşterilerinizin ne tür içeriğe değer verdiğini belirlemenize olanak tanıyan  alıcı profilleri oluşturun.
 • Tüketici yolculuğunu belirlemenize yardımcı olacak arama amacı araştırması yapın.
 • Bu bilgileri, kullanıcılarınızın tercih ettiği formata uygun içerik oluşturmak için kullanın.
 • Kitlenizin neyi tercih ettiğini öğrenmek için test yapın. Daha olgun bir kitleyi hedefliyorsanız videonun daha az uygun olabileceğini unutmayın.

Aşağıdakiler gibi bazı temel kurallara uyduğunuzdan emin olun:

 • Bilgilerinizin bağlamına uygun, doğru ve güncel olup olmadığını kontrol edin,
 • Kaynaklarınızı bulmak için saygın kuruluşlara başvurun,
 • Kaynaklara harici bağlantılar ekleyin,
 • Belirsizliğe yer bırakmayan net ve kesin içerikler yazın.

2- Uzun içerik SERP’leri iyileştirmeye yardımcı olabilir!

Bir Semrush raporuna göre, 3.000 kelimeden uzun makaleler üç kat daha fazla trafik alıyor ve dört kat daha fazla paylaşılıyor. Ayrıca ortalama uzunluğu 900 ile 1200 kelime arasında olan makalelere kıyasla 4 kat daha fazla geri bağlantı elde ediyor. Daha iyi arama motoru sıralamaları elde etmek için daha uzun içeriğe odaklanın. İçeriğinizin yüksek kalitede olduğundan emin olun. Amaç, kullanıcılara onları meşgul edecek paylaşılabilir bilgiler sunmaktır.

Bunu başarmak için öncelikle içeriğinizi H2 ve H3 alt başlıklarıyla bölümlere ayırarak daha okunabilir hale getirin. Alt başlıklar özellikle mobil sürümler için önemlidir. Ayrıca yüksek otorite puanına sahip ilgili ve yetkili kaynaklara bağlantılar verdiğinizden emin olun. Son olarak içeriğinizin paylaşılmasını kolaylaştırın. Okuyucuların tek bir tıklamayla paylaşabilmesi için başlığa ve makalenin sonuna belirgin paylaşım bağlantıları ekleyin.

3- Öne Çıkan Snippet’ler önem kazanacak

2017 yılında kullanıma sunulan öne çıkan snippet’ler, Google’da önem kazanmanın bir tür kısa yoludur.

İnternet kullanıcıları tarafından Google arama motorunda sıkça sorulan sorulara verilen yanıtların özetleridir. Klasik Google arama sonuçlarının üst kısmına yerleştirilen ayrı bir blokta, ilgili siteye bir bağlantı ile birlikte görünürler.

Google’da sıkça sorulan bir soruya doğrudan yanıt veren net ve basit bir yanıt oluşturmanız önerilir. En sık hangi soruların sorulduğunu öğrenmek için Google arama motorunda sorgulama yapın ve karşınıza çıkan Google Suggest’a bakın. Değer katmak için oluşturduğunuz içeriği bağlamsallaştırdığınızdan emin olun.

4- Anlamsal olarak ilişkili anahtar kelimeler daha önemli olacaktır

Geçmişte SEO uzmanları ikincil anahtar kelimelere fazla önem vermeden birincil anahtar kelimelere odaklanırdı. Ancak, semantik araştırma ve amaç optimizasyonu, bilginin alaka düzeyini değerlendirmede giderek daha önemli hale geliyor.

Gerçekten de Google artık kelime dizilerine bakmakla yetinmiyor. Sorgunun bağlamını analiz eder ve kullanıcının arama amacını anlamaya çalışır; bu da mantıksal olarak ilişkili birincil ve ikincil anahtar kelimeler aracılığıyla sağlanan bilgiler ne kadar alakalı olursa o kadar iyi olacağı anlamına gelir.

5- Yerel SEO, SEO stratejilerinde daha önemli bir rol oynayacak.

Yerel referanslamanın gücü azımsanacak gibi değil. Bu açıdan Google’da yapılan aramaların ortalama %46’sı yerel aramadır.

Yerel referans vermeyi tercih ediyorsanız, bulunduğunuz coğrafi alanla ilgili bilgilere yer vermelisiniz. Bu strateji özellikle belirli bir coğrafi bölgede bulunan mağazalar, zanaatkarlar veya şirketler için ilgi çekicidir. Bunu benimseyerek arama motoru sonuçlarındaki konumunuzu yükseltebilirsiniz.

İşletmenizi bu yerel pakete nasıl sokarsınız? Bir Google Benim İşletmem sayfası oluşturarak başlayın. Hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmak için güçlü bir profile sahip olmanız da önemlidir.

6- Google Discover ile tahmine dayalı arama

Google Discover, Google’ın bir başka yapay zeka tabanlı aracıdır. Bu içerik öneri aracı, zaman içinde kullanıcı davranış kalıplarını tanımlar ve bu alışkanlıkları kademeli olarak entegre eder. Bu bilgilerle Google Discover, kullanıcının ilgisini çekecek en doğru içeriği belirleyebiliyor.

Google Discover (Keşfet) halihazırda 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Bunun bir parçası olmak için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Google sayfanızı indekslerse, otomatik olarak dahil edilecektir. İçerik, içerik kalitesini ve kullanıcı ilgisini izleyen algoritmalara göre sıralanır. Google belirli faktörleri açıklamamış olsa da; arama, konum ve tarama geçmişi, uygulama kullanımı, takvimler ve ev & iş konumlarının hepsinin ilgili olduğu görülmektedir.

7- SEO stratejiniz için Google Sesli Arama…

Sesli Arama’yı hiç duydunuz mu? 2012’den beri var olan ve 2021’den beri giderek daha popüler hale gelen bu uygulama, mikrofonlu bir bilgisayar, cep telefonundaki bir sesli asistan (Siri, Alexa vb.) veya örneğin Google Home gibi kişisel bir ev asistanı yardımıyla sesinizle arama yapmaktan ibarettir. Sesli arama yaparak sorulara yanıt bulmak daha kolay, daha hızlı ve daha erişilebilir hale gelir.

Google Sesli Arama’nın avantajları çoktur:

 1. Bir terimi nasıl heceleyeceğinizi bilmeseniz bile, aradığınız tüm yanıtları kolayca bulabilirsiniz.
 2. Kullanıcı daha kesin ve eksiksiz sorular sorabilir.
 3. Google, sesin cinsiyetini tanıyabilir ve otomatik olarak doğru cevabı önerebilir (örneğin kadınsanız ve gömlek arıyorsanız, Google kadınlar için gömlekler önerecektir.)
 4. Klavyede yazmakta zorlanıyorsanız, birkaç saniye içinde sorularınızın tüm yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sonuç olarak:

Bir SEO stratejisi oluşturmak zahmetsiz gibi görünebilir, ancak bu uzmanlık ve sürekli değişen en son trendlere uyum sağlama becerisi gerektiren bir yaklaşımdır. SEO uzmanlarımız sürekli olarak en son trendleri takip etmekte ve tüm inceliklerde ustalaşmak üzere eğitilmektedir. İyi bir SEO stratejisi iş sonuçlarınızda büyük bir fark yaratabilir. Tavsiyeye veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir