Twitter’da İtibar Yönetimi Hataları [Örnek: Cüneyt Özdemir]

Başlığa [Capsli] de yazacaktım ama sonra daha ciddileşmek istedim.

Bir süredir ara vermiştim, ancak malumunuz, yeni projemiz ile ilgileniyordum. Birçoğunuz biliyor sanırım, Sosyal Medya’yı nihayet okuyucuyla buluşturduk. Bu yüzden de Meşgul Sinyali’ni biraz boşlamıştım, ancak geri döndüm.

Meşgul Sinyali’nde benim yazdığım birçok yazıyı okuduysanız, biraz tutkuluyumdur, heyecanlıyımdır. Ancak bir süre önce heyecanımı internette göstermemek adına kendimce tedbirler almıştım. Bu tedbirlerden biri olarak da Twitter’ı olur olmaz kullanmayacaktım.

Şimdilerde ise, kime baksam, gayet sosyolojik teorilerle açıklanabilir bir şekilde “galeyan”a sürükleniyor. Tabi elinizin altında Tweetdeck gibi kullanımı kolay araçlar varsa da, seri bir şekilde Twit atabiliyorsunuz. Ben de madem bu konuda bir yazı yazacağım dedim, örneğim de Twitter’ı o şekilde kullandığını düşündüğüm biri olarak gazeteci Cüneyt Özdemir olsun istedim.

Bakalım, Twitter’da herhangi bir stratejiye dayanmayan itibar yönetimi nasıl oluyor?

1 – Hedef belirleyin

Düşünelim, Cüneyt Özdemir gibi işinde iyi bir gazeteci, acaba elindeki materyallerden hangilerini “promote” etmek ister? Öncelikle kendini. Yani kişisel olarak Cüneyt Özdemir markasını konumlamak ister. İkinci olarak mesela dipnot.tv olsun, biliyorsunuzdur eminim, dipnot.tv Özdemir’e ait bir haber sitesi.

Yani elimizde Özdemir’in iki tane gol atması lazım. Birincisi kendini konumlamalı, ikincisi ise Dipnot.TV’ye fazladan trafik kazandırıp bir “otorite” haber sitesi haline getirmeli.

Peki, Cüneyt Özdemir yukarıdaki iki golü atacakmış gibi duruyor mu? Hayır.

Sebebi ise basit, olaylara çok ani tepkiler veriyor ve kanını kontrol edemiyor. Bilirsiniz, herhangi bir insanın sinirlendiğinde, heyecanlandığında ve buna benzer durumlarda kanı damarlarında daha hızlı akmaya başlar. O kanı kontrol edemediğinizde doğal olarak Adrenalin seviyeniz de artar ve doğru orantıyla hareket kabiliyetiniz azalır. Her ne kadar, göründüğü haliyle Cüneyt Özdemir kendine düşünmek için zaman verdiğinde mantıklı şeyler söylese de, hızlı davrandığında fazlasıyla mantıksız ve ne yapacağını bilmeyen biri portresini çiziyor. Söz konusu olan da “anlık tepkilere dayalı” Twitter gibi sanal ortamlar olduğunda, “linç zihniyetini” hızlıca canlandırır. Çünkü bir diğer yandan sizi takip eden kalabalığın adrenalin seviyesi de sizinle doğru orantılı bir şekilde değişecektir.

2 – Sözünüzü tutun

Internet kullanıcısı verilen sözleri unutmaz. Hele ki Türk ise.

Sanırım ekran görüntüleri size bu konuda bir fikir verecektir.

Önce yukarıdaki gibi Twitler yazdıktan sonra, sonra aşağıdaki gibi davranmayın (tabi bu bir örnektir, konuyla özdeşleştirmemeniz en hayırlısı olacaktır).

3 – Twitter’ı gözünüzde büyütmeyin

Dünyada internet kullanımı artarken, Türkiye’de resmen pik yapıyor. Sanal dünyalar, sanal insanlar, sanal maskeler, herşey gayet iyi, güzel. Sosyalleşmenin dibine vurduğunuzu sanabilirsiniz. Takipçi sayınız fazlaysa, yazdığınız her Twit’e birilerinden cevap gelecektir. Takipçi sayınız arttıkça da cevaplar artacaktır. Ancak unutmayın, ne olursa olsun “ne oldum” demeyin! “Ne olacağım” deyin.

Takipçi sayınızın bolluğu seveninizin bolluğu anlamına gelmez.

4 – SPAM yapmayın

Dipnot.TV’yi “promote” etmek tabii ki iyi birşey olurdu, ne de olsa sahip olduğunuz bir materyal ve bunun karşılığında bir marka yaratmaya çalışıyorsunuz. Ancak konu SPAM’e geldiğinde, sonuçta bir siteyi mecra yapan okuyucular/kullanıcılarsa ve bu okuyucular da siteyi bir yere çıkardıysa, indirmeyi de bilirler. Özellikle SPAM mail ile ilgili yasanın bile çıktığı ülkemizde, Twitter üzerinden SPAM yapanlar ne olur, kimbilir?

5 – Bırakın okuyucularınız karar versin

Tamam, siz Twit atıyorsunuz, ancak Twit atarken bir yandan da kendi Twit’inize ya da Twit’inizin içeriğine övgü yapmak neden? En flaş haber olsa, ne olur ki? Değil mi?

Okuyucularım da sanmasın ki burada Cüneyt Özdemir’e saldırıyorum falan, aman maazallah, beni engellemesinden korkarım (!). Her ne kadar yapıcı eleştiri yapıyor olsam da, sürç-i lisan ettiysem affola.

Fatih Güner

Founder @ the leading Turkish social media blog, sosyalmedya.co Founder @ Onyedi Medya & Entelijans Digital anthropologist, tech geek, groove master and a rocketman. I think, everyone has a purpose, a destiny.

Diğer yazılarını okumak için tıklayın